Önkormányzati bér lakást kaptunk a párommal 50-50% ba van egy közös gyerekünk! 5 évre kaptuk meg a bérleti szerződést, de idő közben meg romlott a kapcsolatunk, a párom el költözött a gyerekkel, mivel meg ismerkedett valakivel és hozzá költözött, ki is jelentkezett a lakásból, és még a települést is el hagyta ahol laktunk! Ennek már 3 éve, azóta én lakom Bene! Idő közben le telt az 5 éves szerződés, én le adtam a papírokat hogy immár egyedül lakom a lakásba, de még nem kaptam új módosított szerződést, a volt páromnak viszont meg romlott a kapcsolata, és nincs hova mennie, és követeli vissza a 50% részét, ezt meg e teheti?
Tisztelt Szinovszki Tamás Úr!
A lakástörvény 23.§-a alapján az alábbi okok miatt szűnik meg a szerződés, álláspontom szerint, amennyiben már csak Önnel köt szerződést az Önkormányzat, akkor a párja már csak az Ön hozzájárulásával térhet vissza, mivel Ő önként felhagyott a lakásbérlettel.
23. § (1) * A szerződés az alábbi esetekben szűnik meg:
a) a felek a szerződést közös megegyezéssel megszüntetik;
b) a lakás megsemmisül;
c) az arra jogosult felmond;
d) a bérlő meghal és nincs a lakásbérleti jog folytatására jogosult személy;
e) a bérlő a lakást elcseréli;
f) a bérlőt Magyarország területéről kiutasították;
g) a bérlő lakásbérleti jogviszonyát a bíróság megszünteti;
h) a bérlő lakásbérleti jogviszonya hatósági határozat folytán megszűnik;
i) e törvény erejénél fogva.
(2) A határozott időre szóló, illetőleg valamely feltétel bekövetkezéséig tartó lakásbérleti jog a szerződésben meghatározott idő elteltével, illetőleg a feltétel bekövetkezésekor szűnik meg.
(3) A felek az önkormányzati lakásra kötött szerződést közös megegyezéssel úgy is megszüntethetik, hogy a bérbeadó a bérlőnek másik lakást ad bérbe, vagy pénzbeli térítést fizet. A másik lakás bérbeadása mellett pénzbeli térítés is fizethető. A másik lakás bérbeadására, illetőleg a pénzbeli térítésre vonatkozó szabályokat önkormányzati rendelet határozza meg.
(4) Ha a lakás elemi csapás vagy más ok következtében megsemmisült, illetőleg az építésügyi hatóság életveszély miatt annak kiürítését rendelte el és a bérlő (használó) elhelyezéséről maga vagy a lakással rendelkező szerv nem tud gondoskodni, az ideiglenes elhelyezés az említett lakás fekvése szerint illetékes települési, fővárosban a kerületi önkormányzat feladata.
Üdvözlettel:
Dr. Kovács Zsolt Csaba
Hozzászólások