önkormányzati bérlakás,a bérleti szerződés lejárta

2009.októberétől 2014.októberéig béreltem egy lakást a makói önkormányzattól határozott idejű,5éves szerződéssel, szabadpiaci feltételekkel.A szerződés lejárta előtt jeleztem,hogy nem kívánok szerződést hosszabbítani,visszaadom a lakást.2014.november 20.-án kiköltöztem a lakásból,Szegedre költöztem kisfiammal albérletbe,a lakás hivatalos átadását viszont az önkormányzat egészen 2015.február 12.-ig elhúzta(ők határoztàk meg az átvétel dátumát).Az addig érkezett közüzemi számlákkal elszámoltam az ügyintézővel,szóban!!!biztosított róla,hogy kitisztáztam a lakást,nincs semmiféle fizetési kötelezettségem feléjük a továbbiakban.Ebben maradtunk,nem is hallottam felőlük azóta,ez év(2017!!) januárjában azonban a mostani lakhelyemre fizetési felszólítást küldtek,18.848 Ft-nyi vízdíj tartozást(hogy mely időszakra vonatkozóan állapították meg,nem szerepel),illetve 2015.január havi lakbért követelnek tőlem.Bizonyítani tudom (lakcímkártyával,a szegedi lakásra vonatkozó bérleti szerződéssel,illetve a kisfiam szegedi iskolájából származó iratokkal),hogy a makói önkormányzati lakásban nem laktam 2014.november 20-tól(november 1-20-ig jogcím nélküli lakáshasználóként laktam ott).Megkeresésemre most ugyanaz az ügyintéző hölgy minősíthetetlen hangnemben közölte,hogy ne kérdezősködjek,ne pattogjak,fizessek!Kérdésem,hogy joguk van-e bármit követelni tőlem, hiszen a lakás hivatalos átadása nem az én hibámból húzódott el, illetve milyen jogon kérnének lakbért olyan lakásért,amiben nem laktam,és szerződésem sem volt velük akkor már,sőt,írásba adtam,hogy nem tartok igényt a lakásra?

Válaszukat előre is köszönöm; Tisztelettel:Kiss Mónika


Hozzászólások

Dr. Kovács Zsolt Csaba 2017. február 4., 16:15:49

Kedves Mónika, érdekes az ügy. Egy (határozott időre kötött) szerződéssel kapcsolatban lényeges kérdés, hogy mikor szűnt meg, illetve volt-e azt követő használat. A bérleti szerződés idejére lakbért fizet a bérlő, a megszűnését követően pedig használati díjat. Amennyiben az elszámoláskor aláírt irat rögzíti az ún. tartozásmentességet ( felek nem tartoznak egymásnak), akkor nyilván arra is tud hivatkozni a bérbeadóval szemben.
Lakástörvény 17. § (1) A szerződés megszűnésekor a bérlő köteles a lakást és a lakásberendezéseket rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotban a bérbeadónak visszaadni.
Jogosnak tűnik az a felvetése, hogy amennyiben az Önkormányzat - bár tudta, illetve tudnia kellett, hogy vissza kell vennie az ingatlant Öntől, de nem tette - az nyilván nem eshet az Ön terhére, vagyis erre eredményesen hivatkozhat. Amennyiben beperlik, akkor felvetheti az Önkormányzatnak, hogy ugyanekkora összegű kártérítési követelése lesz. Teljesen jogos a vízdíjjal kapcsolatban hogy az milyen jogcímen, milyen időszakban keletkezett, addig nem lehet eldönteni, hogy kit terhel. Irásban írja le az érveit az Önkormányzatnak, ajánlott-tértivevényes levélben küldje meg, ha jön válaszlevél, akkor célszerű az alapján dönteni, hogy mi történjen az ügyben. Üdvözlettel. Kovács Zsolt Csaba